Günümüzde yoğun nüfus artışından dolayı çok katlı binaların yapımı da fazlaca görülmektedir. Çok katlı binalarda rahatlık ve konfor açısından en önemli ve fazlaca tercih edilen unsur asansörün olmasıdır. Bu aşamada bu çok katlı binalarda asansör kovası su yalıtımı işlemi oldukça önemli ve sık sık karşımıza çıkan problemlerden olmaktadır.

Asansör kovasında hareket gören yerler ve görmeyen yerler dikkate alınarak iyi bir su yalıtımı yapılmalıdır. Binaların yapımı tamamlandıktan sonra zamanla betonların yerine oturmasıyla bina içinde ve dışında bir takım çatlaklar oluşmaktadır. En tehlikeli çatlaklarda binanın asansör kovasında gerçekleşen çatlaklardır. Çünkü asansör çukurları yerin altına kadar indiğinden yer altı suyunun burada birikme riski bulunmaktadır. Ve böyle bir durum sadece asansörü oluşturan beton parçaların değil zamanla metal ve demir parçalarında zarar görmesine neden olacaktır.

Eğer asansörünüz sık sık bozuluyor ve asansör kovası su almaya başlıyorsa bir an önce profesyonel bir ekiple su yalıtımı işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Burada en önemli etmen insan sağlığıdır. İnsan rahatı için yapılan bu araçlar bir süre sonra bakımı ve yalıtımı yapılmadığında yine insana en büyük zararı veren sorunlardan olmaktadır.

Asansör kovası su yalıtımı nasıl yapılmalıdır?

Binanın yapımında yetersiz su izolasyonu yapıldıysa zamanla su almaya başlayacaktır. Asansör kuyusundan nem ve rutubet kokuları gelmeye başlaması aslında size bir işarettir. Bu aşamada ana beton yüzeyine uygulanması gereken su yalıtımı için negatif su yalıtım malzemeleri uygulanmalı, su kuyusu önce temizlenip kuru hale getirilerek çatlaklardan su sızması engellenmelidir. Kristalize su yalıtımı ile poliüretan enjeksiyon uygulanmalı, gerek aktif su sızıntısı gerekse kaynak su sızıntısı engellenmelidir. Asansörün su alma riskine karşında mutlaka asansörün altında dalgıç pompası kuyusu bulundurulmalıdır.

Birçok insan büyük bir emek sonrasında ve maddi açıdan sıkıntı yaşayarak oturacağı evi seçer ve satın alır. Keyifle ve konforla yaşamak her insanın hayalidir. Büyük maddi ve manevi kayıplar vermeden önce bu tür tedbirleri almalı ve yaşam kalitemizi yükseltmeliyiz. Eğer sizde böyle problemlerle karşılaşmamak istiyorsanız uzman kadromuz ve kaliteli ürünlerimizle bizden asansör kovası su yalıtımı hizmeti almak için bize ulaşabilirsiniz.